İkinci El Çanta Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer bir moda tutkunu iseniz siyah beyaz bir Chanel kutusunun manyetik kapağını açtığınız zaman hayatınızdaki en tatmin edici anlardan birini yaşayabilirsiniz. Bu duyguyu yaşamak güzel olsa da bazen...

1127

Eğer bir moda tutkunu iseniz siyah beyaz bir Chanel kutusunun manyetik kapağını açtığınız zaman hayatınızdaki en tatmin edici anlardan birini yaşayabilirsiniz.

Bu duyguyu yaşamak güzel olsa da bazen marka, tasarımcı ve modelden bağımsız olarak artık elde edemeyeceğiniz ürünler olduğunu düşünebilirsiniz. Chanel markasının ikonik kaset çanta tasarımına sahip olmak istediğiniz zaman bakmanız gereken tek adres ikinci el çanta satın alabileceğiniz yerlerdir.

ikinci el çanta, çanta satın alma, çanta satma, chanel çanta

İkinci el pazar hem ekonomik olması hem de az bulunur ürünleri bulma imkanı sunması nedeniyle yükselişe geçerken bu alanda farkındalık yaratan bir sistem sunan sendevarmi.com hayallerinizdeki ürünlere kolayca kavuşmanızı sağlıyor. İkinci el alışveriş yapmak geçtiğimiz yıllarda bir tabu olarak karşımıza çıkarken günümüzde ikinci el çanta alışverişi de başta olmak üzere pek çok ürünün satışı yapılıyor.

Her geçen gün daha çok tercih edilen bir alışveriş akımı olan ikinci el alışveriş kendine has dinamikleri ile dikkat çekiyor. Eğer marka, moda ve tasarım ilginiz varsa; alışverişlerinizi ekonomik bir şekilde yapmayı tercih ediyorsanız; dolabınızı sürekli yenileme ihtiyacı hissediyorsanız ikinci el alışveriş sizin için oldukça tatmin edici bir deneyim oluyor.

ikinci el çanta ikinci el çanta ikinci el çanta

Çanta ve ayakkabı kadınlar için yatırım olarak bilinir. Çantalar ve ayakkabılar bu nedenle çok zor elden çıkarılır ama yanlarına her zaman yenileri eklenir. Bu alışılmış bir durum olsa da insanlar bu dinamikle ilgili değişime gitmeyi seçiyorlar. Bu değişimin temelinde ekonomik durumlardan küçülen yaşam alanlarına kadar farklı nedenler yer alsa da değişimi kabul etmek zorundayız.

İkinci el çanta ve ayakkabı alışverişi de bu değişimlere ayak uydurma noktasında insanlara alternatif sunuyor. Birden fazla kullandığınız temiz ürünleri satabilir ve sizin gibi satış yapanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Bu size çift yönlü bir akış sağlamanın yanı sıra daha ferah bir dolap, sürekli değişen bir moda çizgisi ve her zaman farklı bir tarz sağlar.

ikinci el çanta, çanta satın alma, çanta satma, renkli tasarım çanta

İkinci El Çanta Markası ve Tasarım Detayları

İkinci el çanta alışverişi yaparken araştırma yapmanız en kesin sonucu almanızda etkili olur. Markaları, tasarımları, tasarımcıları ve trendleri araştırmanız gerekir. Eğer sadece gözünüze güzel gelen bir ürünü almak isterseniz alışverişinizi hemen yapabilirsiniz. Bu tür bir talepte önemli olan ürünün temiz ve sağlam olmasıdır. Bu tür bir alışverişi gerçekleştirirken uzun uzun düşünmenize gerek olmadığından emin olabilirsiniz.

Tasarım bir ikinci el çanta alacaksanız biraz daha dikkat etmeniz gerekebilir. İstediğiniz çantanın markasını araştırın ve detaylarını öğrenin. Tasarımcısı ile ilgili bilgi sahibi olmak, çantanın stilini yansıtan kombinleri incelemek uzun vadede doğru bir karar vermenizi sağlar. Marka ve tasarım bir ürün alırken bu ürünün görsellerini inceleyin. Stil danışmanlarının bu ürünleri nasıl kullandığına bakın. Moda üzerine yazı yazan, video çeken kısacası içerik üreten insanların fikirlerini alın. İstediğiniz çantayı uzun sürede nasıl kullanacağınızı araştırarak satın alma kararınızı verin.

İkinci el çanta almak her zaman ekonomik olsa da 10 yıl önce üretimi biten ikonik bir parçayı satın almak istediğiniz zaman yine de güzel bir ödeme yapmanız gerekir. İkinci el alışverişte özel ürünleri bulabilir hem de günlük alışverişinizde alacağınız parçaları çok uygun fiyata satın alabilirsiniz.

ikinci el çanta, çanta satın alma, çanta satma, chanel çantalar

Sıfır Ürünün Satış Fiyatı

Alacağınız çantanın fiyatının sizin için uygun olup olmadığına karar vermeniz gerektiği zaman benzerlerinin satış fiyatına bakmamalısınız. Sizin için önemli olan orijinal ürünün satış fiyatıdır. Aynı ikinci el çanta için birden fazla satış fiyatı bulabilirsiniz. Bu fiyatlar arasında en uygunu sizin için kriter olmamalıdır. Markanın ürünlerini hangi fiyatlardan sattığını bilmeniz doğru bir ödeme yapmanızı sağlar. Hermes, Chanel ve Louis Vuitton gibi markaların orijinal ikinci el çanta modelleri normal satış fiyatlarına yakın fiyatlardan satılabiliyor. Dünyaca ünlü olmayan markalarda ise fiyatlandırmalar orijinal fiyattan %50 ila %90 daha düşük olacak şekilde olabiliyor.

İade ve Satın Alma Şartları

Alışveriş yaparken herkesin mutlaka dikkat etmesi gereken konulardan birisi şüphesiz iade politikasıdır. İkinci el çanta alışverişi yaparken alışkın olduğunuz alışveriş dinamiklerinin geçerli olmadığını bilmelisiniz. Bu tür bir alışveriş yaparken sendevarmi.com tarafından korunan haklarınızı bilmeniz ayrıca satıcı ile her detayı konuşarak ilerde çıkacak pürüzlerin önüne geçmeniz alışverişinizin sorunsuz tamamlanması açısından önemlidir.

İkinci el yani kullanılmış ürünlerde iade politikaları farklıdır. Sıfırı alınan bir ürün için iade politikası kullanılmamış, giyilmemiş ya da paketi açılmamış şekilde olabilirken söz konusu ikinci el alışveriş olduğu zaman çok daha farklı dinamikleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Satın Alma İsteğinize Karşı Koyun

Uzun zamandır istediğiniz bir çanta var ve fiyatı yüzünden alamıyorsunuz. Bu durum pek çok kadının yaşayabileceği durumlardan birisidir. İkinci el çanta alışverişi yaparken çok istediğiniz ve fiyatı yüzünden alamadığınız çantayı gördüğünüz anda ilk yapmanız gereken şey satın alma işlemi değildir. Acele etmek hatalı karar vermenize neden olabilir.

ikinci el çanta, çanta satın alma, çanta satma, kırmızı çanta tutan kadın

Acele ederseniz ürünü inceleyemezsiniz, fiyat araştırması yapamazsınız ve uzun zamandır belki sadece alamadığınız için istediğiniz bir çantayı satın almış olursunuz. Bu nedenle ikinci el çanta alışverişi yaparken kontrollü davranmak her zaman kazanmanızı sağlar. Satıcılar ile iletişime geçin, sorularınızı sorun. Sizin için önemli olabilecek her detayı öğrenmeye çalışın. Bunu yapmak size istediğiniz çantayı kaybettirmez aksine hayal ettiğiniz çantayı size en uygun olacak şekilde kullanma şansı verir.

İkinci El Çanta Alırken Detayları Es Geçmeyin

Online alışveriş yaparken size sunulan her bilgiyi okumanız gerekir. Bu sıfır ürün alırken de ikinci el çanta alırken de aynı oranda önemlidir. Ödeme şekliniz, kargo talebiniz, adresiniz, iade şartlarınız kısacası alışveriş sürecindeki her detayı öğrenmelisiniz.

Satıcıyı Tanıyın

İkinci el alışveriş yaparken alışverişi yapacağınız satıcı hakkında araştırma yapmanız gerekebilir. Bu noktada öncelikle satıcının site tarafından hesaplanan puanına bakabilirsiniz. Satıcı ile ilgili olumsuz değerlendirmeler ve puanlar kafanızda soru işareti oluşturmalıdır. Güven ile ilgili önlemleri ve sunduğu satıcı ve alıcı koruması ile sendevarmi.com’dan alışveriş yaparken güvende olursunuz.

Satıcı tercih ederken satıcının ilanlarına da bakmanız fikir sahibi olmanızı sağlar. Sahip olmak istediğiniz çantanın cazibesine kapılmadan incelemenizi yapın. Ürün açıklamaları, ürün görselleri ve satıcının ürün yelpazesi size çok fazla bilgi verir. Gözleriniz istediğiniz çantadan başka bir şey görmezse alışverişinizden istediğiniz verimi alamayabilirsiniz.

ikinci el çanta, çanta satın alma, çanta satma, kırmızı çanta

Alışveriş Kayıtlarını Saklayın

Alışveriş kayıtlarınızı mutlaka elinizin altında bulundurun. Size alışverişle ilgili gönderilen e-postalar, satıcı ile mesajlaşmalarınız ve alışveriş sürecinde elinize geçen her belgeyi saklayın. Olumsuz bir durum ile karşılaştığınız zaman bu belgeler ile sorunlarınızı çözeceğiniz için gereksiz stresler yaşamaktan kurtulmak için içiniz rahat edene kadar bu belgeleri atmayın.

Neden İkinci El Çanta Almak İstediğinizi Biliyor musunuz?

Bazı insanlar ikinci el çanta almayı daha ekonomik bulurken bazıları yıllar önce kaçırdığı fırsatları yeniden yakalamak ister. Genel olarak iki neden üzerinden ortaya çıkan ikinci el alışveriş dinamiğinde kendinize doğru yeri bulduğunuz zaman alışverişlerinizin daha faydalı olduğunu görebilirsiniz.

Artık satışı olmayan bir çantayı kullanmak isteyebilirsiniz. Sınırlı sayıda üretilen çantalar, nadir bulunan ürünler ve artık üretimi almayan tasarım parçalara sahip olmak için tek şansınız size hediye edilmesi ya da ikinci el çanta satın almaktır.

Birkin ve Kelly gibi özel markaların bekleme listelerine girmek istemiyorsanız eğer ikinci el çanta satın alabilirsiniz. Bu biraz daha özel bir sebep olsa da belirli bir model, renk ya da dokuda çantayı almak için mutlaka daha fazla para ve zaman ayırmanız gerekir. Aksini yapmak isterseniz ikinci el çanta satın almak sizin için daha verimli olabilir.

ikinci el çanta, çanta satın alma, çanta satma, kırmızı çanta

Koleksiyonunuza belirli bir çanta eklemek isteyebilirsiniz. Bu çantanın ne kadar eski olduğu sizin için önemli olmayabilir. Amacınız sadece çantaya sahip olmak olduğu zaman sıfır ürünlere ödeme yapmak yerine daha ekonomik olan ikinci el çantalara ödeme yapabilirsiniz.

İlk tasarım çantanızı almak istiyorsunuz ama bunu yaparken çok fazla ödeme yapmak istemiyorsunuz. Elbette haklısınız ve ikinci el çanta satın alarak bu sorununuzu kolayca çözebilirsiniz.

Çok fazla çantanız var ama hala yeni çantalar istiyorsunuz. Eski çantalarınızı elden çıkararak elde ettiğiniz gelir ile yeni çantalar satın alabilirsiniz.

Sahte İkinci El Çantanın Ayırt Edici Özellikleri

Her ürünün sahtesinin üretildiği bir teknoloji varken orijinal ürünleri ayırmak size zor gelebilir. Ancak doğru bilgiler ışığında ufak detayları inceleyerek satın alacağınız ikinci el çantanın orijinal olup olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz.

ikinci el çanta, çanta satın alma, çanta satma, replika çanta

Dikiş: Çantanın dikişleri kendini kolayca ele verir. Özensiz, eğilimli, pürüzlü ve kötü gözüken dikişiler kesinlikle orijinal olmayan bir çantaya aittir. Kaliteli bir ürün üretmek tasarımcıların ve markaların en önemli amacı olduğundan dolayı bu tür çantaların kusursuz olması beklenir. Bu nedenle dikiş hattında sorun olan çantalara soru işareti ile yaklaşabilirsiniz.

Etiket: İç etiketler deri ile dikilmiş ya da damgalanmış ise ürünün orijinalliğini anlayabilirsiniz. Sahte etiketlerin üzerinde isim olmaz ve damga kullanılmaz. Orijinal ürünlerde elle ya da dikişle damga basılır. Bu farklılık sahte ve orijinal ürün ayırt etme noktasında işinize yarar.

Malzeme Kalitesi: Bunun kontrolünün yapılması zor olsa da iyi mal kendini her zaman belli eder. Deri ürünlerin deri gibi kokması, kanvas ürünlerin sağlam dikişli olması gibi detayları bilmeniz gerekir. Çantanın içinde desen varsa desen renklerinden ve baskılarından da orijinallik kontrolü yapılabilir.

ikinci el çanta, çanta satın alma, çanta satma, chanel çanta

Logo: Logolar sahte ürünlerde farklılık gösterebilir. Logolarda isim farklılıkları ya da font farklılıkların ürünlerin orijinalliği hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Channel çantalar Cs yerine Os logosu ile satmanın hiçbir yasal yaptırımı olmaması bu tür sorunların ortaya çıkmasına neden olsa da eğer biraz dikkatli bakarsanız sahte ile orijinal ürün arasındaki farkları görebilirsiniz.

ikinci el çanta, çanta satın alma, çanta satma

Metal Aksam: Çantanın metal aksamları da orijinallik hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Metallerin aşınmamış olması, renk değişimine uğramamış ya da bükülmemiş olması gerekir. Tasarım çantalarda aramanız gereken tek şey her zaman kalite olmalıdır. Kalitesiz her detay sizi şüpheye düşürmelidir.

Seri Numarası: Bazı markalar orijinal ürünlerinin prestijini korumak için seri numarası ya da orijinallik belgesi verirler. Bu belgeler ile satın alacağınız ürün hakkında bilgi sahibi olursunuz. Belgesi ile birlikte satılan ürünlerde belgelerin taklit edilmesine karşı önlem almak için bandrol ve barkod gibi detayları iyi inceleyin. Sahte bir orijinallik belgesini kolayca ayırt edebilirsiniz.

ikinci el çanta, çanta satın alma, çanta satma

Astar: Orijinal ürünlerin kaliteli astarları olur. Astarı gördüğünüz zaman herhangi bir çantadan daha kaliteli olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Astarda çift dikiş varsa çantanın orijinalliğinden şüphe edebilirsiniz.

ikinci el çanta, çanta satın alma, çanta satma, chanel canta

İkinci El Çantanın Orijinal Olup Olmadığını Anlamak İçin Yapılması Gerekenler

Her ikinci el çanta orijinal olmak zorunda değildir. Bazı çantaları fiyatları oldukça ekonomik olduğu için satın alabilirsiniz ve bununla ilgili bir sorun yaşamazsınız. Ancak orijinal, tasarım ve marka üçlüsünün bir araya geldiği bir ikinci el çanta almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktaları bilmeniz gerekir.

Gerçeğinden ayırt edilmesi oldukça zor olan taklitlerden kendinizi korumak, paranızı aslında olmayan bir ürüne vermemek için mutlaka orijinal çantaları ayırt etmeyi öğrenmelisiniz. Tasarım bir ikinci el çanta için para harcarken paranızın nereye gittiğini bilmek en doğal hakkınızdır.

Çanta satın alırken fiziksel özelliklerini bilmeniz her zaman işinize yaramayabilir bu nedenle tamamen emin olmak için incelemeniz gereken farklı detaylar olduğunu da asla aklınızdan çıkarmayın. Kaliteli taklitleri ayırt etmek son kullanıcı için oldukça zor olabileceğinden dolayı bakış açınızı genişletmeniz de her zaman fayda vardır.

Orijinal ve Yasal Kopya Arasındaki Farklar

Orijinal ile yasal kopya arasında farkı bilmek ikinci el çanta satın alırken çok fazla işinize yarar. Orijinal tasarım çantalar tasarımcı tarafından yapılır. Tasarımcının şöhreti ve kariyeri bu noktada önemlidir. Elbette her tasarımcının emeği her zaman değerli olsa da kendini marka yapmış bir tasarımcının çantasının fiyatı binlerce lira değerinde olduğundan dolayı arada farklılıklar olabilir.

Yasak kopyalar tasarımcılardan esinlenilmiş ürünlerdir. Bu tür çantaların “tasarım” oldukları yönünde bir iddiası yoktur ancak elden ele geçerken efsaneler ve tasarım iddiaları başlayabilir. Yasal kopyalar tasarım olarak benzerlik gösterseler de telif hakkından kaçınmak için logo kullanmazlar, patentli desenlerden ve tasarımlardan kaçınırlar. Renk ve stil taklidi yapılsa da çok sayıda ekleme ile yasal süreçler aşılmış olur.

ikinci el çanta, çanta satın alma, çanta satma

Ürünü Tanıyın

Tasarım çantaları satın almanın en bilinen yolu nasıl mağazasına gitmekse incelemek ve orijinal çantayı tanımak için de aynı yöntemi tercih edebilirsiniz. İnternette araştırma yapmak ya da çantayı imkanlar dahilinde görmek başarılı bir ayırt etme yeteneğinizin gelişmesini sağlayabilir.

Eğer çevrenizde moda ile ilgilenen yakınlarınız varsa fikirlerini alabilirsiniz. Hatta orijinal ürünlerin satıldığı mağazaları onlardan öğrenerek araştırmalarınızı daha güvenilir hale getirebilirsiniz. Orijinal ile sahteyi ayırt etmek aslında çok kolay olsa da yüksek fiyatlardan satılan kaliteli taklitleri ayırt edebilmek herkesin başarabileceği türden bir şey değildir.

Fiyat Araştırması Yapın

İkinci el çanta alırken fiyatlandırma ile ilgili beklentilerinizi gerçekçi tutun. Elbette ikinci el çanta için ödeyeceğiniz meblağ ile sıfır ürün arasında ciddi farklılıklar olması normal karşılanır. Ancak binlerce lira değerindeki tasarım ürünleri de değerinin altında olduğunu bile bile aldığınız zaman paranızı çöpe atmış olursunuz.

4000 TL’lik bir çantayı ikinci el piyasasında 100 TL fiyatla gördüğünüz zaman bu çantanın orijinalliğinden şüphe duymamanız garip olur. Kaliteli bir ürün satın alabilmek için gözden çıkarmanız gereken şeyler olduğunu aklınızın bir köşesinde tutarak alışveriş yaptığınız zaman orijinal olmayan ürün satışlarının verdiği sinyalleri daha kolay alırsınız.

Sorular Sorun

Gerçekçi bir yaklaşımla satıcıya sorular sormak ürün hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda sağlar. Siz eğer satın alacağınız ürünün değeri ve orijinalliği hakkında bilgi sahibi olursanız karşınızdaki insana doğru soruları sorduğunuzu bilirsiniz. Aldığınız cevaplardan bile kişinin ürüne ne kadar hakim olduğunu ya da ürünün durumunu çıkarabilirsiniz.

                     

İkinci el çanta alışverişi yaparken her zaman istediğiniz ürünleri bulmak için bu tavsiyelere uyabilirsiniz. Alışveriş yapmanın keyfini sendevarmi.com’da yer alan birbirinden güzel orijinal çanta modellerini güvenilir bir şekilde satın alarak çıkarabilirsiniz.

In this article