İkinci El Saat: Replika ile Orijinal Ürünleri Ayırt Etme Rehberi

Replika ürünler orijinal ürünlerle görünüm olarak oldukça benzer hatta bazen birebir aynı olan ürünlerdir. Bu ürünler elbette orijinal ürünlerle aynı materyaller ve teknikler ile üretilmezler. Görünüş olarak ayırt...

976

ikinci el saat

Replika ürünler orijinal ürünlerle görünüm olarak oldukça benzer hatta bazen birebir aynı olan ürünlerdir. Bu ürünler elbette orijinal ürünlerle aynı materyaller ve teknikler ile üretilmezler. Görünüş olarak ayırt etmenin imkansız olduğu replika ürünler bulmak çok kolay değildir.

Replika saat modelleri kendilerini ele verecek ufak detaylara sahiptirler. Orijinal saat almak istiyorsanız izlemeniz gereken bazı adımlar olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

İkinci el saat alışverişi yaparken de aldığınız saatin orijinal mi yoksa replika mı olduğunu anlayabilmeniz için çeşitli teknikler vardır. Kaliteli replikalar olduğu gibi kalitesiz replika ürünler de oldukça yaygındır. Günümüzde teknolojinin ve üretim tekniklerinin gelişmesi ile birlikte replika ürünlerin kalitesinde ciddi bir artış meydana gelmiştir.

     ikinci el saat          ikinci el saat           ikinci el saat

Replika saatlerin %90 oranında orijinal saatlerden ayırt edilmesi oldukça kolaydır. %10’luk dilimde kalan başarılı replikaları da ayırt etmenizi sağlayacak teknikler vardır.

Eğer saatlere özel bir ilginiz yoksa ve sadece güzel saatler kullanmaktan keyif alıyorsanız yüksek ihtimalle bir replika ile orijinal arasındaki farkları anlayabilirsiniz. Geriye kalan ve kaliteli replika olarak adlandırılan saatleri orijinallerinden ayırmak daha zordur. Ancak bakmanız gereken detayları gerçekten bildiğiniz ve önemsediğiniz zaman doğru saati rahatlıkla bulabilirsiniz.

”Sende Var mı? ikinci el alışveriş ile ilgili bilinenleri değiştirirken satın aldığınız ürünlerin tam olarak istediğiniz gibi olmasını sağlıyor. İkinci el saat alışverişi yapacaklar için önemli bilgiler içeren bu rehberi daha keyifli ve güvenilir alışverişler yapabilmeniz için hazırladık.

ikinci el saat

Replika ile Orijinal İkinci El Saat Arasındaki Farklar

Fiyatlandırma

Ürünler arasındaki farkı anlamak isteyenler ilk önce fiyat etiketine bakarlar. İkinci el ürünlerde fiyat etiketleri sizi kolayca yanıltabilir. Piyasa değerinin net olarak belli olmadığı ürünleri incelerken fiyatlandırmanın sizi yanıltmasına izin vermemelisiniz. İkinci el saat alışverişi yapacağınız zaman orijinal ürünün fiyatını bilmek size avantaj sağlar. Eğer saatin üretimi yoksa yabancı kaynakları da inceleyebilirsiniz.

Fiyat hakkında fikir sahibi olmak size doğru kararı vermeniz konusunda yardımcı olur. Büyük meblağlar istenen ikinci el antika saatlerde mümkünse saatin sahipliğini sorgulamak, daha önce satışa çıkıp çıkmadığını araştırmak önemlidir. Elbette ikinci el saat araştırmalarında birçok insan on binlerce TL’lik ürünleri alırken çok daha farklı yöntemler deneyebilir. Araştırma yapmak, replika saatlerin yüksek fiyatlarının olabileceğini akıldan çıkarmamak doğru ürünü almanızda yardımcı olur.

ikinci el saat

Kaliteli ve marka saatler gerçekten oldukça maliyetlidir. İnsanın dikkatini çekecek materyallerin kullanıldığı bu saatlerin fiyatlarının yüksek olması doğrudan etiketlerine yansır. Ederinin çok altında bir ikinci el saat gördüğünüz zaman bunun replika olma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Replika saatlerin kalitesi arttıkça fiyatı da artar. Aslında orijinalinden ayırt edilmeyecek bir replika ile karşılaşırsanız fiyat konusunda yanılma payınız olabilir. Bu nedenle saatleri ayırmak istediğiniz zaman fiyat tek kriteriniz olmamalıdır. Pahalı bir saat orijinal olmak zorunda değildir.

Malzeme Kalitesi

Bir saatin replikası ile orijinali ayırt etmek için malzeme kalitesini göz önünde bulundurmalısınız. Çok ufak malzeme detayları kendini kolayca ele verir.

Orijinal ürünün rengini, parçalarını ve detaylarını oldukça dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Bu inceleme sonunda saatin kayışında, piminde ya da kesiminde bir farklılık bulma ihtimaliniz muhtemeldir. Çünkü replika saatler orijinal saatler ile görünüş olarak ne kadar çok benzerlik gösterseler de yüksek maliyetli materyaller ile üretilmezler. Materyal kullanımı ilk bakışta saatin kalitesini anlamanızı sağlar. Orijinal saatlerde değerli ve zor bulunan malzemeler kullanılır.

ikinci el saat

Orijinal saatlerde kullanılan malzemelerin standartlarını bilirseniz alışveriş esnasında saatin durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Altın saatlerde genellikle 18 ayar altın kullanılır. Platin saatlerde ise 950 saflık derecesi tercih edilir. Bu derece %95 platin ve %5 farklı bir metal ile karışım yapıldığını gösterir. 5. Sınıf titanyum, hakiki elmas ve değerli taşlar da orijinal saatlerde tercih edilen materyaller arasında yer alır. 316L ayarında paslanmaz çelik de orijinal saatlerde en çok kullanılan çelik olsa da Rolex 904L çelik kullanan markalardan birisidir.

İkinci el saat alacağınız zaman markanın resmi sitesinde saatin özelliklerini ve materyallerini öğrenmeniz size büyük fayda sağlar. Satın alacağınız saatin modeli ile ilgili detayları öğrendikten sonra materyal özelliklerini de öğrenmelisiniz. Altın, platin ve çelik kolayca ayırt edilebilen malzemelerdir. Bu malzemelerin ayırt edici özelliklerini bilirseniz satın almak istediğiniz ikinci el saat modelinin orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz. Malzemelerden çok iyi anlamıyor olabilirsiniz. Her materyalin kendine has özellikleri olduğunu bildiğiniz zaman bir saati inceleyebilecek seviyede bilgiye erişebilirsiniz.

Örneğin safir kristal camı olduğu iddia edilen bir ikinci el saate baktığınız zaman eğer cam rengi yeşil tonlarında değilse bunun safir kristal değil mineral cam olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Orijinal ikinci el saat modelinin cam yüzeyine bir su damlası koyduğunuz zaman safir kristal camın su damlasını top şeklinde tuttuğunu görebilirsiniz. Eğer su damlası cam üzerinde durmuyorsa mineral camlı bir replika saat modeli ile karşı karşıya olduğunuzu anlayabilirsiniz. Saatin camının çizilmez olma özelliği ya da kalitesi ile ilgili özel testleri uygulayarak saatin orijinalliğini deneyebilirsiniz.

ikinci el saat

Malzeme kalitesini ölçmek için kullanılan yöntemlerden birisi de saatin kadranını kontrol etmektir. Saat kadranları UV ışık altındaki görünümleri ile orijinallikleri hakkında bilgi verir. Orijinal bir saat kadranı UV ışık altında farklı renklerde gözükmez. Replika saatlerin kadranlarını ışığa tuttuğunuz zaman yamalı ve soğuk gözüktüğünü fark edersiniz. Saatin kordonu deri ya da benzeri bir malzemeden üretilmediği zaman kordonun iç kısımlarını inceleyerek saati kontrol edebilirsiniz. Metal kordonlu saatlerde kordonun dış kısmı replikalarda da kusursuz gözükebilir. Ama iç kısma baktığınız zaman birleşim ve bağlantı noktalarında pürüzler görebilirsiniz. Orijinal saatlerde bu tür hataların olmasına imkan yoktur.

Tasarım Detayları

Orijinal marka saatlerin standartları çok yüksektir. Bu ürünler üst düzey titizlikle standartların ötesinde yer alacak şekilde üretilirler. Üretim teknikleri ve malzeme kalitesi saatlerin kusursuz olmasını sağlar. Bu nedenle orijinal saatlerin tasarım detaylarını incelediğiniz zaman dikkatinizi çeken hiçbir şey göremezsiniz. Kadran, kasa, pim, toka ve geriye kalan her parçaya yakından baktığınız zaman replika ile orijinali nasıl ayırt edeceğinizi anlamış olursunuz. Orijinal saatlerin parçalarında mutlaka tasarımcının imzası yer alır. Üzerinde imza bulunmayan kadran veya kenet size ürünün orijinalliği hakkında detaylı bilgi verecektir.

Saatin tasarımını incelediğiniz zaman saatin kordonu, saatin kasasını tam olarak kavramıyorsa saatin orijinal olmadığını anlayabilirsiniz. Saatin boyutlarıyla uyumlu olmayan kayış ve kordonlardan uzak durmanız gerekir. Saat ile tam uyum sağlayan kordonların orijinal olduğunu düşünün ancak en ufak bir uyumsuzluk size kordon değişimi ya da replika ürün ihtimalini hatırlatmalıdır. Kapanmayan, ucuz ya da çürük gözüken kordonlar da saatin replika olduğunun göstergelerinden birisidir. Orijinal saatlerin kordonlarını kapatırken ya da açarken herhangi bir takılma olmaz. Çapak adı verilen ve ince işçilik ile ortadan kaldırılan işleme kalıntıları açma kapama işlemleri sırasında takılmalara neden olur. Bu tür bir takılma durumu dikkatli bir şekilde işlenen orijinal saatlerde asla gerçekleşmez.

ikinci el saat

Orijinal ürünlerin gravürlerinin daha keskin ve belirgin olduğunu görebilirsiniz. Kaliteli olmayan replika saatleri incelediğiniz zaman yazım hatalarını fark edebilirsiniz. Bu tür detayları incelemek ikinci el saat alırken her zaman işinize yarar. Yazı fontunun eğik olması, harfler arasında eşit boşluk bulunmaması da replika saatlerin özellikleri arasında yer alır. Baskılarda imla hatalarının bulunması, logo detaylarında hatalar bulunması saatin replika olduğunun göstergelerinden birisidir.

Orijinal saat modelinin üzerindeki yazıların fontlarına özellikle dikkat etmelisiniz. Replikalarda markanın fontuna çok benzer bir font kullanılsa da birebir aynısının kullanıldığı ürünler oldukça azdır. Bu nedenle saatin üzerinde kullanılan fontlar orijinalliğin göstergeleri arasında yer alır. Saatin üzerinde bulunan gravürleri mutlaka inceleyin. Gravürlerin keskinliği ve kusursuzluğu size saatin orijinal olduğunu söyler. Replika saatlerin tasarım detaylarından dolayı onları daha kola bir şekilde tanıyabilirsiniz. Orijinal bir saatin sahip olduğu her detayın özenle hazırlandığını bu nedenle detaylarının da oldukça göz alıcı olduğunu unutmayın.

Çalışma Prensibi

İkinci el saat alırken dikkat edebileceğiniz önemli noktalardan birisi de saatin hareketidir. Saatin salınımını izlemek size iç mekanizmayı incelemenizi sağlar. Sekme, titreme ya da herhangi bir sorun size saatin orijinal olmadığını söyleyebilir. Orijinal saatlerin sesleri kusursuzdur. Bu kusursuzluğun temelinde ise orijinal saatlerin eşsiz mekanizması vardır. Çalışma sesi olan saatlerin replika olduğundan şüphelenebilirsiniz. Eğer satın almak istediğiniz saatin sesi yüksek çıkıyorsa satın almamayı tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Satın almak istediğiniz ikinci el saatin otomatik olduğunu biliyorsanız kontrol edin. Model otomatik ise saatin içerisinde yer alan parçaların sorunsuz ve pürüzsüz bir şekilde çalıştığından emin olmanız gerekir. Otomatik saatlerden hiçbir şekilde ses gelmemesi gerekir. Eğer satın almak istediğiniz ikinci el saat modeli otomatik ve sesli ise bir replika ile karşı karşıya olabilirsiniz.

ikinci el saatSaatte titreşimlerin olmaması da önemli bir ayırt edici özellik olarak bilinir. Orijinal saatler otomatik olsa da olmasa da dokunduğunuz zaman titreşim hissi vermezler. Eğer saate dokunduğunuz zaman mekanizmasından titreşim geldiğini hissediyorsanız ürüne kuşku ile yaklaşabilirsiniz.

Bir saatin saat göstermek dışında pek çok özelliği olabilir. Özellikle vintage olmayan yeni nesil diyebileceğimiz orijinal saatlerin oldukça kapsamlı özellikleri vardır. Replika saatlerde bu özelliklerin büyük bir kısmının tam olarak çalışmadığını düşünebilirsiniz. Özellikleri çalışmayan saatlere şüphe ile yaklaşabilirsiniz. Eğer orijinal bir ürün satın almak istiyorsanız saati araştırın ve tüm özelliklerini detaylı bir şekilde öğrenin. Eğer satın almayı düşündüğünüz saatte bu özellikler yok ya da eksikse o saatin orijinal olmadığından rahatlıkla emin olabilirsiniz.

Evrak Önemli mi?

Orijinal bir saati kolayca ayırt edebilmenizi sağlayan en önemli unsur saat dair evrakların tam olmasıdır.

Eğer  satın alacağınız ikinci el saatin evrakları, sertifikası, eşleşen seri numarası ve kutusu varsa alışverişinizi rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. Saatlerin sahip olduğu evraklar saatin üretildiği materyallerin detaylarını vermekle kalmaz aynı zamanda saat üretimde olmasa bile saatin değerinin ölçülmesini kolaylaştırır. Her ikinci el saatin evraklarının eksiksiz olması mümkün değildir, anacak evrakların olması saatin değerini arttıran özellikler arasında yer alır.

İkinci el saat almadan önce üretim yerlerini de kontrol edebilirsiniz. Modellerin farklı üretim ve tasarım noktalarının olması replikaları ele veren özellikler arasında yer alır. Bu nedenle satın almayı düşündüğünüz saati detaylı bir şekilde araştırarak nerede üretildiğini ya da tasarlandığını bulmanız gerekir. Bu işlemi yaptıktan sonra baktığınız saatin üretim yeri ile aradığınız modeli kıyaslayabilirsiniz.

ikinci el saat

Bu noktada size fikir verecek bir başka detay ise üretim yeri baskısı olabilir. Üretim yeri aynı olsa da replika saat modellerinde bu baskı orijinal saat modellerinde olduğundan daha farklı gözükür. Bir saati araştırmak size zor ya da imkansız gelse de aslında orijinalliği önem arz eden marka ve modeller için bu araştırmayı yapmak oldukça kolaydır. İnternette markalar ürünleri ile ilgili pek çok önemli bilgiyi paylaştığından dolayı replika ürün ile orijinal ürünü ayırt etmenizi sağlayacak evrak bilgilerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bitirme Teknikleri

Bir saatin değerini saati malzemesi, markası ve kalitesinin yanı sıra onu sanat eseri haline getirmek için verilen emek de belirler. Replika ürünlerde emek göremezsiniz. Paslanmış detaylar, çizikler ve izler replika saatleri ele veren detaylar arasında yer alır. Usta ellerden çıkan bir saat gerçek anlamıyla kusursuzdur. İşçiliğini dikkatli bir şekilde incelediğiniz saati rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Replikalar gün geçtikçe daha kusursuz olsalar da eninde sonunda kendilerini ele verecek özelliklere sahiptirler.

Replika saatler çerçeve ve saat kombinasyonunda gözüken uyumsuzluklarla kendilerini ele verirler. Rolex saat modellerinin kron kaplamalarında bulunan ince detaylar saatlerin tanınabilir olmasını sağlar. Bu saatlerde seri numarasının yanı sıra orijinalliği ortaya çıkaracak detayları incelediğiniz zaman rahatlıkla fark edebilirsiniz.

ikinci el saat

Saatin arkasını kontrol ettiğiniz zaman arka kısımda tasarım hatalarını görebilirsiniz. Replikaların pek çoğunda saatin ilk bakıştaki görüntüsüne önem verilir. Bu nedenle iç kısımlardaki detaylar daha özensiz hazırlanabilir. Arka kaplamada açıklık ya da eğiklik olması size saatin orijinal olmadığını söyler. Saatlerin ön yüzleri yerine arka yüzlerini daha detaylı incelemek size kazanç sağlar. Kendini ele verecek hatalar genellikle arka kısımlarda bulunur.

Replika saatler ilk izlenimde orijinallerden ayırt edilemezler. Usta ellerin son dokunuşları bu saatlerin kendini ele vermesini sağlar. Saat üzerinde bulunan bir taşın boyutu ya da kesimi ile saatin orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz. Replika saat üreticileri görüntü olarak yüksek kalite standartlarını tuttursalar da usta ellerin son dokunuş detaylarına sahip değillerdir. Bu nedenle bir saati incelerken detayları göz ardı etmeyin. En ufak bir çizginin saatin orijinalliği ile ilgili fikir verebileceğini aklınızdan çıkarmadan incelemenizi yapmanız gerektiğinizi asla unutmayın.

Satın Alma Süreci

Orijinal ürün almak istediğiniz zaman saygın bir kaynaktan satın almanız gerekir. Kimden ve ne şartlarla ürün satın aldığınız eğer orijinal saat ayırt etme konusunda sorun yaşıyorsanız oldukça önemlidir.

İkinci el satışlarda pek çok farklı ürün ile karşılaşabilirsiniz. ”Sende Var mı?” ikinci el satış alışkanlıklarını değiştiren güvenilir sistemi ile aradığınız marka ve modelleri bulmanızı sağlar. İstediğiniz soruları yöneltebileceğiniz platformu ile her zaman ihtiyacınız olanı güvenle bulmanızı sağlayan sitemizde pek çok farklı ikinci el saat modelini bir arada bulabilirsiniz.

Orijinal saat almak istiyorsanız satıcı ile diyalog kurabilmeniz önemlidir. Doğru iletişimi kurabildiğiniz zaman satıcının daha önce yaptığı işlemleri inceleyebilir ve güvenilir olduğuna rahatlıkla karar verebilirsiniz. Aceleci satıcıların güvenilmez olduğunu düşünebilirsiniz; ancak platform üzerinden yapılan satışlarda aceleye getirilme ihtimaliniz olmadığından dolayı doğru kararı verecek zamanı rahatlıkla bulmanız mümkün.

İkinci el saat satın alacağınız zaman aklınızdaki tüm soruları sorabilmeniz önemlidir. Saatin modelini detaylı bir şekilde araştırdıktan sonra satıcının ciddiyetini ve ürüne hakimiyetini anlamanızı sağlayacak sorular sorabilirsiniz. Sorulara aldığınız cevaplar ve satıcının tavırları da size ürün hakkında fikir verir.

              ikinci el saat          ikinci el saat

”Sende Var mı?” sunduğu ürün çeşitliliğinin yanı sıra ikinci el alışverişi cazip kılan seçenekleri ile hayallerinizdeki aksesuarlara ve kıyafetlere ulaşmanızı sağlıyor. Bu süreçte yapacağınız alışverişlerde herhangi bir soru işareti yaşamamanız için hazırladığı rehberler ile fikir veren sitemizde ikinci el alışveriş ile ilgili farklı rehberleri de inceleyerek alışverişinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Şunlara da göz atabilirsiniz;

İkinci El Çanta Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ray-Ban Replika Gözlükleri Ayırt Etme Rehberi

Replika Ayakkabıları Ayırt Etmenin Püf Noktaları

In this article